8 MAREK OBUWNICZYCH, KTÓRE WARTO ZNAĆ

Zawsze powtarzam, że dobre buty są podstawą każdej stylizacji i myślę, że stali czytelnicy bloga zgodzą się ze mną. Mogłoby się wydawać, że skoro znajdują się najdalej od twarzy możemy sobie pozwolić na zrzucenie ich na drugi tor. Nic bardziej mylnego dlatego warto wiedzieć, które buty wybierać i jakie marki są warte uwagi w różnych półkach cenowych.

O tym dlaczego warto wybierać droższe buty oraz dlaczego dobre buty nie mogą być tanie pisałem w tym wpisie (LINK), jednak na potrzeby tego wpisu starałem się zebrać zarówno marki z wyższej półki jak i te bardziej budżetowe, zachowujące tym samym wysoki stosunek jakości do ceny.

YANKO

Hiszpańska marka która od 1890 roku produkuje wysokiej jakości buty szyte w całości metodą Goodyear Welted z najwyższej jakości skór cielęcych pochodzących również z Polski i Niemiec. Buty Yanko uważane są za jedne z lepszych na świecie, przez pasjonatów jak i najbardziej wymagających klientów. Swoją pozycję na rynku zawdzięcza wieloletnim doświadczeniem w szyciu obuwia przekazywanym z pokolenia na pokolenie oraz klasycznym kopytom, z których wiele występuje w dwóch różnych tęgościach, dając klientowi możliwość idealnego dopasowania kopyta do indywidualnej budowy stopy. Każdy etap produkcji poddawany jest surowej kontroli jakości dzięki czemu nie ma miejsca na jakikolwiek kompromis. Skórzane podeszwy używane do produkcji posiadają zamknięty kanał szwowy, który zwiększa wytrzymałość i uniemożliwia przedwczesne przetarcie szwów. Jako jedna z niewielu Yanko udostępnia swoim klientom buty w stanie surowym do dowolnego malowania i patynowania.

LOAKE

Niegdyś mała Angielska, rodzinna firma, która dzięki swoim zamiłowaniu do obuwia oraz wieloletnim doświadczeniu połączonym z perfekcyjnie zaprojektowanymi kopytami podobnie jak Yanko, stała się liderem w produkcji klasycznych butów szytych metodą pasową. Swoje początki miała w roku 1880, kiedy troje braci rozpoczęli szycie obuwia męskiego do tego stopnia, aby w 1894 roku otworzyć małą fabrykę w angielskim miasteczku Kettering, gdzie buty Loake produkowane są po dziś dzień. Ich najbardziej znane kopyto Capital liczy ponad 100 lat pokazując tym samym, że klasyczne męskie buty nigdy nie wyjdą z mody. Szacuje się, że po dziś dzień firma Loake wyprodukowała ponad 50 milionów par butów. Od 2007 roku może pochwalić się statusem oficjalnego dostawcy butów na dwór królewski. Posiadacz tego statusu musi przejść rygorystyczne kontrole jakości i audyty oraz zachować wysokie normy jakościowe przez okres 5 lat. Aktualnie firma Loake Shoemakers zajmuje powierzchnię bliską 20 000 m/kw zatrudniając przy tym ponad 300 pracowników wykwalifikowanych w produkcji butów. Z ciekawostek George Fleming pracujący na stanowisku polerowania i patynowania butów zaczął pracę w 1960 roku i z zamiłowaniem wykonuje ją po dziś dzień.

SPRAWDŹ – KLASYFIKACJA FORMALNOŚCI OBUWIA

SANTONI

Nie od dziś wiadomo, że Włosi są mistrzami w projektowaniu ubrań i samochodów. Ich finezyjny styl jest nie do podrobienia a marka Santoni zdaje się to potwierdzać. Włoska marka założona w 1975r przez Andreę Santoni jest aktualnie chyba najbardziej prestiżową firmą produkującą buty kosztujące blisko 3500zł. Jest uważana przez Włochów za prawdziwe ferrari wśród obuwia męskiego, a głęboko czerwone podeszwy ich butów mogą to tylko potwierdzić. Słyną z bardzo smukłych i rasowych kopyt a każda para butów wykonywana jest ręcznie przez te same osoby od 1975 roku. Pozwala to na zachowanie najwyższej jakości oraz zawsze perfekcyjnego wykonania. Z ciekawostek warto wspomnieć, że razem z firmą AMG stworzyli własną linie ubrań i akcesoriów, a dla marki IWC Schaffausen wyprodukowali ręcznie patynowane paski do zegarków. Oprócz typowo męskiej garderoby w Santoni znajdziemy również dział Women i Accessories. W Polsce głównym dystrybutorem tej marki jest salon Davide w Warszawie, który ma możliwość zamówienia dowolnej części garderoby prosto z Mediolanu. Davide od niedawna ma również swój własny sklep on-line.

BERWICK

Hiszpańska marka która swoje początki klasuje na rok 1707r. Nie jest to jednak rok rozpoczęcia produkcji, a wygrania bitwy w Hiszpańskim Almas przez księcia Berwicka, który był późniejszym szefem i pomysłodawcą marki Berwick. W dawnych czasach przed wynalezieniem maszyny do szycia goodyear welted wszystkie buty były zszywane ręcznie co wiązało się z wysoką ceną oraz małymi możliwościami produkcyjnymi. Dopiero w 1883 Jan Ernst Matzeliger opatentował maszynę, która miała za zadanie pomóc szewcom w produkcji butów, zachowując tym samym wszystkie elementy klasycznego szycia oraz pozwoliło zminimalizować koszty. Dziś firma Berwick jest uznawana za jedną z najlepszych marek produkujących buty szyte metodą Goodyear welted w cenie przystępnej dla większości osób.

 

CARMINA

Tak samo jak w przypadku Berwicka marka Carmina swoje korzenie ma w Hiszpanii. W 1886 Matis Pujadas zaczął tworzyć własne buty szyte na miarę, otwierając tym samym mały rzemieślniczy warsztat na Majorce. Po kilkudziesięciu latach syn Pujdasa otworzył pierwszą fabrykę butów szytych metodą goodyear welted na Balerach. Dzisiaj Carmina jest uważana za jedną z największych fabryk butów w Hiszpani. Wyróżniają się zaangażowaniem w najdrobniejszy szczegół oraz bardzo wąskimi kopytami. Osoby posiadające tęższe stopy powinny przymierzyć buty Carminy przed zakupem

MEKA

Obuwie Meka produkowane jest w Słupskiej Fabryce Obuwia NORD w Strzelinku. Z inicjatywy i pasji właściciela Kazimierza Meka powstała marka, której ambicją jest oferowanie niespotykanej dotąd jakości w Polsce. Obuwie Meka tworzone jest przy zastosowaniu klasycznej metody szycia ramowego formalnych butów Goodyear Welted. Do produkcji każdej pary wykorzystywane są najwyższej jakości włoskie, francuskie i polskie skóry cielęce, własnoręcznie selekcjonowane przez właściciela marki. Skóry podeszwowe pochodzą od renomowanych dostawców i garbarni m.in. Rendenbach, La Scarpa czy La Querce. Wszystkie stosowane w obuwiu marki Meka skóry garbowane są tradycyjną metodą przy użyciu roślinnych surowców (Vegetable Leather), w odróżnieniu od powszechnie wykorzystywanego garbowania syntetycznego z użyciem chromu. To właśnie dbałość o każdy najmniejszy detal podczas wszystkich etapów produkcji butów Meka stanowi o jakości, która jest nieosiągalna dla produkowanego na masową skalę obuwia. (informacja pochodzi ze strony http://meka-shoes.pl )

JAN KIELMAN

Polska marka znana na całym świecie, której pasjonatom mody męskiej nie trzeba chyba przedstawiać. Firma Jan Kielman swój początek miała, podobnie jak Loake w roku 1880, kiedy to Jan I przybył do Warszawy i zaczął pracę w jednym z zakładów szewskich. Po kilku latach otworzył swój własny zakład przy ulicy Chmielnej 3 w Warszawie, który zająć się miał szyciem miarowym obuwia. Bardzo szybko stał się jednym z najbardziej cenionych szewców w Warszawie. Szyli u niego buty osoby takie jak generał Władysław Sikorski czy Stefan Wiechecki. Podczas II Wojny Światowej firma Kielmanów została całkowicie zniszczona i spalona. Postanowiono zacząć wszystko od nowa, jednak plany krzyżowała ówczesna władza i PRL. Dzisiaj marka Jan Kielman jest uważana za jedną z najbardziej cenionych pracowni szewskich.  w roku 2000 została zamieszczona w angielskim almanachu „Europe’s Elite 1000,€“ Millennium Issue” mieszczącym opis i krótką historię tysiąca najbardziej ekskluzywnych miejsc w Europie.

 

SHOEPASSION

Jest najmłodszą marką w zestawieniu. Powstała w roku 2008 w Berlinie z inicjatywy dwóch przyjaciół, których celem było wprowadzenie na rynek marki bazującej na sklepie internetowym, cenach konkurencyjnych dla znanych brytyjskich i hiszpańskich marek oraz bazującej na klasycznym wzornictwie. Zrealizować ten cel pomogła jedna z hiszpańskich pracowni zajmująca się szyciem obuwia od dawna. Przez ostatnie 10 lat Shoepassion zdobyła rzesze klientów z całego świata. Ich klasyczne kopyta są bardzo wygodne i dobrze zaprojektowane. Skóry użyte do produkcji pochodzą z Francji, a procesem garbowania roślinnego zajmują się Włosi. Klient ma również możliwość zakupu butów z innych, bardziej ekskluzywnych skór jak np. strusia, krokodyla czy węża. Bardzo dobrą propozycją jest również linia Patine Line. Są to buty wykonane ze skóry Soft Calf, która bardzo szybko dopasowuje się do stopy. Wszystkie buty z lini Patine są ręcznie patynowana. Gwarantuje to unikatowość każdej pary.

 

A waszym zdaniem, jakie marki powinny się znaleźć w zestawieniu?

SPRAWDŹ – 5 NAJBARDZIEJ STYLOWYCH MĘSKICH BUTÓW NA LATO

źródło zdjęcia w nagłówku – http://shoegazing.se/english/2016/03/07/news-yanko-group-mto/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o