BRANSOLETA CZY PASEK ?

źródło zdjęcia – http://watchesbysjx.com

Wielu początkujących pasjonatów zegarków kupując pierwszy czasomierz stoi przed wieloma wyborami. Jednym z nich jest to czy lepiej wybrać błyszczącą stalową bransoletę czy przyjemny, pachnący skórą pasek ?

Ale o tym za chwilę. Na początek powiem krótko dlaczego wybór może być mylący i nie do końca jasny. Według powszechnie znanych zasad klasycznym zegarkiem jest ten na skórzanym pasku z kolorem obszycia zbliżonym do koloru skóry. Barwa samego paska powinna być zależna od innych dodatków skórzanych takich jak buty czy pasek od spodni. Na przykład: zakładając czarne buty i czarny pasek również pasek zegarka powinien być koloru czarnego. Wspominałem już o tej zasadzie na łamach tego bloga.

Skórzany pasek  jest zatem najbardziej formalnym rodzajem mocowania do nadgarstka. Czarny skórzany pasek do klasycznego zegarka z cienką kopertą nada się świetnie do smokingu. Dopowiem, że wyżej w hierarchii formalności jest już tylko frak.

Mniej formalne będą paski w kolorze brązowym dalej zielonym, itd. Dodatkowo można kupić pasek brązowy z kontrastowymi przeszyciami np. w kolorze białym. Występują również w innych kolorach, jednak najlepiej wyglądają brązowe z białym przeszyciem. Zasada jest ta sama jak w przypadku krawatów czy koszul. Im kolor bardziej stonowany, klasyczny tym pasek będzie poważniejszy. Im bardziej jaskrawy i kontrastowy tym luźniejszy.

Warto pamiętać, że pasek to tylko część zegarka i nie decyduje w żadnym stopniu o tym czy dany model można ubrać do smokingu czy garnituru. Na to składa się ilość dodatkowych elementów np. komplikacji, które mają inne zadanie niż klasyczne odmierzanie czasu. Przykładowo pokazywanie faz księżyca.

Wróćmy do pasków.

Skoro te skórzane są najbardziej formalne to najmniej formalne będą wszystkie paski materiałowe zwane inaczej nylonowymi oraz gumowe spotykane często w zegarkach sportowych. Takiego rodzaju paski nie nadadzą się, na żadne okazje formalne. Co więcej źle będą wyglądać nawet z mało formalnym garniturem, jednak jak wspomniałem wcześniej wszystko zależy od całości a nie tylko części zegarka.

Idealnym wyborem dla początkującego pasjonata będzie kompromis pomiędzy paskiem skórzanym a gumowym – bransoleta. Po pierwsze ze wszystkich możliwych mocowań jest najbardziej uniwersalna. Po drugie komponuje się z większością stylizacji (w tym ze swetrami, koszulami, marynarkami i krawatami).

Jednakże… Nie będzie ona pasować do mocno formalnych strojów oraz tych całkowicie sportowych. Ubranie zegarka z bransoletą na siłownie wygląda z kolei nader komicznie.

Warto pamiętać, że zakup zegarka na bransolecie jest najbardziej opłacalny. Z dwóch powodów.

Po pierwsze jeżeli kupujemy zegarek z bransoletą mamy pewność, że bransoleta fabryczna będzie idealnie dopasowana. W końcu została dodana w fabryce i zegarek nie bez powodu przeszedł kontrolę jakości.

Drugą sprawą jest cena. Przeszukując sklepy z zegarkami można zauważyć, że ten sam model zegarka na bransolecie będzie kosztował nieco więcej niż jego odpowiednik z paskiem skórzanym. Z mojego doświadczenia wiem jednak, że różnica w cenie będzie i tak sporo niższa niż kupno osobno samej bransolety. Wytłumaczę to na przykładzie.

Jeśli zegarek z bransoletą będzie kosztował 1500 zł, a jego odpowiednik na pasku 1300 zł trzeba pamiętać, że cena samej bransolety może wahać się w przedziale 450 – 500 zł. Za tę cenę możemy kupić 3 skórzane paski naprawdę świetnej jakości. Jak widać lepiej od początku posiadać bransoletę i kupić sobie potem pasek skórzany niż odwrotnie.

Inny przykład. Marka Omega dysponuje bransoletami do danej grupy i modeli zegarków przez co jej kupno i dopasowanie nie powinno stanowić większych problemów. Jednakże w przypadku tańszych marek zakupienie zegarka na skórzanym pasku i późniejsza wymiana na bransoletę może być kłopotliwa. Co nie znaczy, że nie możliwa. Po prostu minie trochę czasu zanim znajdziemy idealną bransoletę która będzie pasować do koperty zegarka nie wydając przy tym zbędnych dźwięków dzwonienia podczas noszenia.

Podsumowując, najlepszym wyborem jest zakup zegarka z bransoletą i dodatkowo później dokupić pasek skórzany na wymianę.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o