CO NAM MÓWIĄ METKI ODZIEŻOWE ?

Większość osób po zakupie ubrań często odcina metki, nie zwracając uwagi na informacje w nich zawarte. Skoro zostały przyszyte to muszą coś wnosić. Co na nich znajdziemy? Czy mówią samą prawdę? Tego dowiesz się z tego wpisu.

Duża część z nas przynajmniej raz w życiu widziała jak wygląda metka odzieżowa. Mało kto wie, że jest jedną z najważniejszych rzeczy, która decyduje o trwałości ubrań. Nie wpływa na nią bezpośrednio, ale dostarcza nam wszystkich niezbędnych do pielęgnacji informacji odnośnie tkaniny, sposobie prania, prasowania itd. Jest też swego rodzaju oszczędnością o czym przekonałem się na własnej skórze. W związku z moim ostatnim incydentem, w którym zniszczeniu uległy moje nowe spodnie zebrałem dla was kilka najważniejszych rzeczy, o których informują nas metki odzieżowe.

RODZAJ TKANINY

Jeżeli nie jesteście jeszcze pasjonatami mody, widzieliście mało tkanin i nie jesteście w stanie rozróżnić bawełny od poliestru, pierwszą rzeczą, której powinniście szukać to rodzaj użytej do produkcji tkaniny. W dobie dzisiejszej technologi producenci doszli do perfekcji w tworzeniu materiałów złudnie przypominających ich naturalne odpowiedniki. Najczęściej trudność w rozróżnieniu sprawia cienka bawełna, która najczęściej jest zastępowana poliamidem lub poliestrem oraz wełna, którą zastępuje akryl. Rodzaj tkaniny to podstawowa informacja, która powinna posiadać każda metka odzieżowa. Jeżeli produkt składa się z większej liczby materiałów jak np. marynarki z podszewkami, zarówno podszewka jak i tkanina główna będzie posiadała swój skład procentowy (np. podszewka 100% wiskoza.)

TEMPERATURA I RODZAJ PRANIA

Drugą, a zarazem najbardziej niezbędną informacją jest temperatura prania oraz możliwość prania w pralce. Niektóre grubsze dzianiny takie jak swetry wełniane powinno się prać w innej temperaturze niż np. bawełne. Mało tego, niektóre modele można wyprać tylko ręcznie lub chemicznie jak np. garnitury czy marynarki. Na metce maksymalna temperatura prania będzie oznaczona cyfrą umieszczoną w odwróconym trapezie. Niektóre materiały potrafią również farbować dlatego często np. w przypadku spodni dżinsowych przy metce znajduje się dodatkowa informacja o farbowaniu tkaniny. W takiej sytuacji bezpieczniej jest zawsze wyprać daną rzecz ręcznie.

CHLOROWANIE

Chlorowanie to nic innego jak wybielanie tkanin przy pomocy odpowiedniego roztworu. W zależności od rodzaju tkaniny niektóre materiały znoszą ten proces lepiej, a inne gorzej. Na metkach odzieżowych są podane najczęściej trzy warianty. Pierwszy to całkowity zakaz chlorowania, drugi możliwość chlorowania, jednak odpowiednio rozcieńczonym roztworem oraz ostatni możliwość całkowitego chlorowania. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie gdy chcemy uratować jakąś białą koszule stosując wybielacze.

DOPUSZCZALNA TEMPERATURA PRASOWANIA

Następną rzeczą jest maksymalna temperatura prasowania. Najczęściej jest oznaczana w postaci kropek od jednej do trzech, gdzie jedna oznacza minimalną temperaturę prasowania około 110 stopni,  a trzy najwyższą około 200 stopni. Wielkiej filozofii nie ma dlatego, że takie same oznaczenia znajdują się na żelazkach. Najgorzej prasowanie znoszą tkaniny sztuczne oraz jedwabie, które lubią się przyklejać dlatego to właśnie na nie powinniśmy zwrócić najwięcej uwagi. Najczęściej będzie to temperatura najniższa rzędu 110 stopni. Mniej problemu jest z materiałami lnianymi. Len ze względu na swoje specyficzne właściwości wytrzymuje bardzo wysokie temperatury prasowania. Jest materiałem bardzo gniotliwym, a co za tym idzie potrzebuje więcej energii do rozprostowania zagnieceń. Istnieje jeszcze teza mówiąca o tym, że lnu nie powinno się prasować, gdyż niszczy się jego strukturę. Szczerze mówiąc próbowałem to kiedyś sprawdzić i prasowałem jedną lnianą koszulę a drugą taką samą wieszałem tylko na wieszak po wypraniu. Wniosek jest taki, że zdecydowanie jestem zwolennikiem lekkiego wyprasowania. Tym bardziej, że po 2 latach nie zauważyłem żadnego uszkodzenia tkaniny.

MOŻLIWOŚCI SUSZENIA

Kolejnym elementem jest informacja o rodzaju suszenia. Niektóre elementy garderoby są bowiem podatne na rozciąganie. Będą to wszelkiego rodzaju wełniane swetry czy grube kardigany które powinny byś suszone na płasko lub powieszone na kilku a nie jednym sznurku. Na metce znajdziemy  również informacje o możliwości suszenia w suszarce bębnowej, która oznaczana jest najczęściej czarnym okręgiem. Marki stosują również oznaczenia mówiące o środowisku suszenia tkanin. Niektóre materiały nie powinny być suszone na pełnym słońcu. Jak powszechnie wiadomo szczególnie materiały białe na słońcu często żółkną.

MIEJSCE PRODUKCJI

Kolejnym obowiązkowym nadrukiem na metce w przypadku rzeczy importowanych jest państwo w którym dana rzecz została uszyta. np. Made in Italy lub popularne Made in China.

Większość rzeczy wymienionych w tym wpisie może występować w formie graficznej lub pisanej, jednak na pewno warto zwracać na nie uwagę.

SPRAWDŹ – JAK WYBIERAĆ RZECZY NA LATO  

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KrzysztofDamian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Damian
Gość
Damian

Jak dla mnie bardzo potrzebny wpis. Szczególnie dla tych którzy sami mieszkają i nie do końca wiedzą jak postępować ze swoją garderobą. Brawo !