CZY LATEM MOŻNA ZREZYGNOWAĆ ZE SKARPET ?

Latem kiedy upał doskwiera od rana do wieczora bardzo często ubieram buty bez skarpet. Jest to o wiele wygodniejsze dlatego, że stopa mniej się poci, a skóra butów jeszcze lepiej odprowadza wilgoć. Nie zawsze jednak wypada zastosować takie połączenie. W Polsce brak skarpet na ważnym spotkaniu może zostać odebrane jako brak szacunku do drugiej osoby, dlatego warto wiedzieć w jakich sytuacjach i do jakich butów możemy ze skarpet zrezygnować. Dodam, że aby zrozumieć dalsze nazewnictwo warto przeczytać wpis gdzie przedstawiłem 5 najbardziej stylowych męskich butów na lato a następnie wrócić tutaj.

DO FORMALNEGO GARNITURU

Klasyczny formalny garnitur jest chyba jedynym elementem do którego wręcz nie wypada założyć butów na gołą stopę. Dawniej było to uważane za nieodpowiednie i nie miało nic wspólnego z klasycznym ubiorem. Odsłonięte kostki nie były pożądanym widokiem wśród kobiet i kontrahentów biznesowych. Dzisiaj za wiele się nie zmieniło, ale są kraje jak np. Włochy gdzie ubranie butów bez skarpet do garnituru jest jak najbardziej normalne. W Polsce natomiast takie rozwiązanie nie przejdzie. Idealne do tego ubioru będą długie skarpety do kolan, które nie będą odsłaniały łydki podczas siedzenia, najlepiej w tym samym kolorze co kolor garnituru.

DO GARNITURÓW W KRATĘ

Tak jak w przypadku garniturów formalnych o gładkich materiałach, wykonanych z wełny czesankowej do których powinno się zakładać skarpety, tak w przypadku mniej formalnych garniturów w kraty z nakładanymi kieszeniami możemy z nich zrezygnować. Czy zawsze? Wszystko zależy tak jak mówiłem wcześniej od przeznaczenia. Jeżeli mamy jakieś mało zobowiązujące spotkania, wyjście ze znajomymi czy po prostu lubimy mało formalne garnitury możemy całkowicie z nich zrezygnować lub zaopatrzyć się w cienkie, zupełnie niewidoczne po założeniu stopki. Najlepiej bez skarpet w takim zestawieniu wyglądają dwa rodzaje mokasynów: tassel loafers oraz penny loafers. Stopki są też dobrą metodą na lekko za duży rozmiar. Jeżeli buty noszone na gołą stopę dosyć mocno się rozeszły, po założeniu stopek powinny leżeć idealnie.

CASUAL STYL

Tutaj mamy już duże pole do popisu. Mam nadzielę, że nie muszę wyjaśniać, że do szortów nie nosimy żadnych skarpet? Wiele razy widziałem i takie połączenia gdzie niektóre osoby do krótkich spodni ubierały skarpety podciągnięte do kolan. W stylu typowo casualowym szczególnie latem skarpetki warto zostawić w domu i nie wynika to akurat z wysokiej temperatury co z samych butów. Są modele do których można a nie trzeba ubrać skarpety, ale są modele gdzie ubranie ich wyglądałoby co najmniej komicznie o czym pisze poniżej

JAKIE BUTY MOŻNA NOSIĆ ZE SKARPETAMI A JAKIE NIE ?

Najpierw zacznę, że nie jesteśmy w klimacie śródziemnomorskim, zatem buty ubierane na gołą stopę nie są jak wspominałem wyżej czymś normalnym co nie oznacza, że złym. Bez skarpet powinny być noszone espadryle i buty żeglarskie wspomniane wyżej. Wynika to z ich historii oraz przeznaczenia. Co do tassel, penne i driving mocs tutaj jest dowolność. Z tymi ostatnimi, mokasynami dla kierowców bym się kłócił, bo dla mnie zdecydowanie lepiej wyglądają bez skarpet natomiast zarówno tassel loafers jak i penne loafers mogą być noszone w połączeniu z cienką bawełnianą skarpetą. Warto stosować prostą zasadę. Kiedy jest mocno gorąco zakładamy bez, a kiedy przychodzi jesień bądź wiosna i temperatury lekko spadają możemy ubierać w połączeniu ze skarpetą. Warto dodać, że skarpety nie są niczym obowiązkowym i śmiało można z nich rezygnować nawet w połączeniu z monkami czy brogsami.

 

fot w nagłówku –  Anna Jaśkowiak

źródło zdjęć – https://eu.suitsupply.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o