KRAWATOWE ABC – ROZRÓŻNIAMY KRAWATY

POSZETKA.COM JEST PARTNEREM WPISU

Wielu z nas krawat kojarzy się tylko i wyłącznie z czymś eleganckim i bardzo formalnym. Wynika to najczęściej z faktu spotkania go zestawionego z garniturem lub formalną marynarką w filmach, wiadomościach czy po prostu na ulicy. Nic bardziej mylnego, dlatego że tak samo, jak w przypadku butów, marynarek czy koszul wyróżniamy sporą ilość  krawatów o różnym stopniu formalności. Kiedyś sam myślałem, że krawat mogę założyć tylko i wyłącznie do garnituru i nie ma się czego wstydzić. Człowiek uczy się do końca życia, co więcej na pewno każdy z nas kiedyś myślał podobnie do mnie. Jak wspomniałem wcześniej o formalności krawata decyduję kilka elementów, dzięki czemu niektóre modele możemy z powodzeniem nosić solo bez marynarki lub z kardiganem ( rozpinany sweter ) dżinsami czy nawet szortami. Głównym z tych elementów jest materiał. Wyróżniamy między innymi takie materiały jak jedwab, bawełna, wełna, len, satyna ( bardzo rzadko ). Dalej każdy z tych materiałów może posiadać różny splot włókien, przez co również obniża lub podwyższa formalność krawata. Ostatnim elementem jest wzór na krawacie. Im krawat bardziej stonowany, gładki, tym bardziej formalny z wyjątkiem granatowego jedwabnego krawata w białe groszki, który jest podstawowym elementem biznesowego dress codu.

KRAWATY JEDWABNE

 • SIX FOLD/SEVEN FOLD

Jak wspomniałem wyżej, najbardziej formalne krawaty to te wykonane z gładkiego jedwabiu o stonowanym wzorze i kolorze. Te najbardziej cenione to tak zwane krawaty o nazwie six fold lub seven fold. Nazwa ta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i nawiązuję do metody szycia, którą wymyślił i spopularyzował Amerykanin Robert Talbott. Polega na sześciokrotnym złożeniu materiału jedwabnego tak, aby powstał dzisiaj znany wzór krawata zakończony na dole szerokim na około 7-8cm szpicem. W oryginalnym projekcie krawat six fold nie powinien posiadać podszewki, która ze względu na dużą ilość jedwabiu jest zbędna. Taki model z powodzeniem możemy założyć do formalnych garniturów oraz zestawów koordynowanych.

źródło zdjęć: www.poszetka.com

źródło zdjęcia: eu.suitsupply.com

 • GRENADYNA 

Następnym modelem krawata wykonanym z jedwabiu, nieco mniej formalnym od swojego poprzednika jest krawat wykonany z grenadyny, czyli jedwabiu tkanego w taki sposób, aby uzyskać efekt drobnego trójwymiarowego wzoru w kształcie ściśle tkanej siatki. Klasyczną grenadynę potrafią wykonać tylko dwie szwalnie na świecie jedna to Seteria Bianchi leżąca obok włoskiego jeziora Como a druga to również włoska Fermo Fossati. Jedwab pleciony jest tam na specjalnych starych krosnach z XIX-w. służących do tkania żakardu. Dlatego krawaty z grenadyny są niezwykle rzadkie. Wyróżnia je gęstość splotu włókien nazywanego odpowiednio Garza Grossa dla grubszego oraz Garza Fina dla drobniejszego. Taki model krawatu z powodzeniem możemy założyć do mniej formalnego garnituru, zestawów koordynowanych oraz formalnych marynarek.

źródło zdjęcia: www.poszetka.com

grenadyna garza fina źródło zdjęcia: shop.macaronitomato.com

garza grossa źródło zdjęcia: www.poszetka.com

 • SZANTUNG

Następnym modelem krawata jedwabnego jest chyba mój ulubiony szantung. Czyli krawat wykonany z surówki jedwabnej w taki sposób, aby na jego powierzchni powstały supełki, zgrubienia i zadziory. Nazwa pochodzi od chińskiej prowincji Szantung, gdzie niegdyś produkowano ten rodzaj jedwabiu. Swoją fakturą przypomina nieco len jednak ze znacznie większymi nierównościami. Ma głęboko matową fakturę, przez co świetnie nadaję się do mniej formalnych zestawów. Ze względu na metodę produkcji nie ma dwóch identycznych szantungów. Każdy może mieć elementy surówki w nieco innym miejscu. Bardzo dobrze łączy się zarówno z grubszymi jak i cieńszymi materiałami. Odpowiedni będzie zarówno latem, jak i zimą. Fajnie wygląda z lnianymi garniturami oraz wełnianymi marynarkami.

krawaty

źródło zdjęć: www.poszetka.com

KRAWATY WEŁNIANE

 • WOOL CHALLIS

Mamy już za sobą krawaty jedwabne, czyli te najbardziej formalne, ale jak się dowiedzieliście nie tylko. Teraz czas na klasę niżej, czyli krawaty wełniane. Są moim drugim must have po krawatach jedwabnych typu szantung w mojej szafie. Najbardziej cenione krawaty wełniane to te wykonane z materiału o nazwie Wool Challis, który pierwszy raz ujrzał światło dzienne w Angli około 145 – 155lat temu. Jego znaczenie jest proste ( z ang. miękka wełna ). Sam materiał podobnie jak wyżej wymienione jedwabne szantungi jest matowy, przez co automatycznie obniża formalność takiego krawata. Jednak wróćmy do samego materiału. Jedna z najbardziej znanych i cenionych fabryk produkująca materiały ręcznie drukowane znajduję się w Anglii w miejscowości Macclesfield. Z ich materiałów produkuję się najbardziej znane i cenione krawaty takich marek jak Drake’s, E. Marinella, Hermes. Nie ma na świecie lepszych materiałów niż te z Macclesfield. Krawaty wełniane świetnie wyglądają z grubszymi tkaninami zimowymi, jednak nie widzę przeszkód, aby nosić je również latem. Najlepsze będą nieformalne garnitury, klubowe marynarki oraz dżinsy.

źródło zdjęcia: www.poszetka.com

 • KASZMIR

Krawaty kaszmirowe w przeciwieństwie do krawatów wool challis są nieco droższe ze względu na użyty materiał. Kaszmir jest jednym z najdroższych naturalnych włókien na świecie. Jego roczna produkcja sięga tylko od 11 do 12 tyś ton. To bardzo mało jak na materiał naturalny. Pozyskuję się go przez ręczne wyczesywanie włókien wełny kóz kaszmirskich. Wełna kaszmirska jest bardzo lekka i miękka w dotyku. Krawaty wykonane z kaszmiru fakturą przypominają splot koszulowy oxford jednak z licznymi mikroskopijnymi włoskami. Takie krawaty świetnie nadają się do grubszych spodni wełnianych, dżinsów, jak i również lnianych marynarek.

źródło zdjęcia: www.poszetka.com

 • KNITY

Kolejnym rodzajem krawata, który zazwyczaj wykonywany jest z wełny, jedwabiu lub naturalnej dzianiny jest knit, o którym wspominałem na początku wpisu. Ten rodzaj krawata jest dosyć specyficzny. W zależności od modelu może być albo ścięty na początku i na końcu, jak i zakończony w szpic. Knity są o wiele węższe od standardowych krawatów i są aktualnie najmniej formalnymi „ zwisami ” ze wszystkich. Można je nosić solo bez marynarki, do szortów, kardiganu czy nawet kurtki dżinsowej. Aktualnie na rynku znajdziemy wiele wzorów i kolorów. Coraz częściej jednak są produkowane z poliestru. Zawsze wychodzę z założenie, że lepiej zapłacić więcej a mieć materiał naturalny, który lepiej się wiążę, lepiej wygląda oraz na dłużej posłuży. Knity poliestrowe posiadają jeszcze jedną wadę, którą zauważyłem podczas używania zarówno poliestrowych, jak i wełnianych. Poliestrowe szybko się zaciągają, to znaczy wychodzą pojedyncze włókna poliestru. Wygląda to nieestetycznie.

źródło zdjęć: www.johnmalker.com

KRAWATY LNIANE

Ten rodzaj krawata nie dzieli się na wiele rodzai. Wynika to już z naturalnego charakteru lnu, który próżno ulepszać. Najczęściej krawaty lniane są drukowane z dwóch stron i ze względu na gniotliwy charakter posiadają wełniane lub inne naturalne wypełnienie. Pozwala to stworzyć ładny węzeł. Krawaty lniane świetnie nadają się do mało formalnych lnianych marynarek i bawełnianych spodni.

źródło zdjęcia: www.poszetka.com

źródło zdjęcia: shop.macaronitomato.com

krawaty

jedwabno lniany krawat suitsupply: http://eu.suitsupply.com

Krawaty poliestrowe 

Nie będę się o nich zbytnio rozpisywał. Na szczęście w polskich sklepach coraz częściej spotykam krawaty wykonane ze średniej jakości jedwabiu jednak to już i tak jest lepsze niż plastikowy krawat, który źle się układa i wiąże. Przestrzegam przed takimi zakupami. Lepiej odłożyć na jeden uniwersalny i ponadczasowy porządny jedwbany krawat niż posiadać 2-3 poliestrowe.

 

Dobre jakościowo krawaty z renomowanych materiałów posiadają takie sklepy jak

 • www.poszetka.com
 • shop.macaronitomato.com
 • zackroman.com
 • niektóre modele marki Lambert
 • e-berg.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o