RODZAJE MECHANIZMÓW ZEGARKOWYCH

Stojąc przed wyborem zegarka powinniśmy wziąć pod uwagę wiele jego elementów. Oczywiście na pierwszym miejscu zawsze będzie jego wygląd. Po co komuś zegarek, którego nie nosi, bo mu się nie podoba? Jeżeli mamy już wybrany rodzaj czas spojrzeć na najważniejszy element każdego zegarka, czyli mechanizm napędzający wskazówki i odmierzający czas. Jakie wersje mechanizmów wyróżniamy oraz jakie mają zalety i wady ? Tego właśnie dowiesz się z tego wpisu. Zapraszam do lektury.

W świecie zegarków wyróżniamy tak naprawdę trzy główne typy mechanizmów. Każdy z nich ma zarówno swoje zalety jak i wady, o których powiem za chwilę.

MECHANIZM KWARCOWY

Pierwszy rodzaj i zarazem najbardziej popularny to mechanizm kwarcowy lub bardziej popularna zwyczajowa nazwa mechanizm na baterię. Można go spotkać w większości zegarków dostępnych na ryku z kilku względów. Jest tani w produkcji, dokładny oraz mało awaryjny. Opiera się na płytce kwarcowej połączonej z baterią, która drga przekazując impulsy do mikroprocesora, który następnie wysyła sygnał do rotora zegarka wprawiając w ruch wskazówki. Taka wersja działania jest praktycznie bezobsługowa. Nie trzeba niczego nakręcać, a zegarek nie zatrzyma się po tygodniowym leżakowaniu w szafie. Mechanizmy kwarcowe słyną również z wysokiej dokładności, która potrafi wynosić nawet +/- sekundę na rok.

Co do serwisowania, to opiera się ono tylko na wymianie baterio co 1,5 – 2 lata oraz ewentualnym czyszczeniu styków przy starszych zegarkach. Niestety, taki rodzaj mechanizmu nie ma nic wspólnego z klasycznym fachem zegarmistrzowskim. Dlatego niezbyt często można go znaleźć w kolekcjach prawdziwych pasjonatów zegarków. Są jednak zwolennicy, przeciwnicy i gusta, a jak wiemy o gustach się nie dyskutuje. Mechanizm kwarcowy będzie idealny dla osób, które nie chcą co tydzień wprowadzać korekty godziny na swoim czasomierzu, potrzebują zegarka praktycznego oraz nie chcą przeznaczyć dużej ilości pieniędzy na zegarek  (niektóre modele kwarcowe również potrafią kosztować sporo pieniędzy). Najczęściej zegarki kwarcowe będą posiadały napis „Quartz” na tarczy lub kopercie.

MECHANIZM MECHANICZNY Z AUTOMATYCZNYM NACIĄGIEM

Drugi rodzaj i zarazem najbardziej ciekawy pod względem działania to mechanizm mechaniczny z automatycznym naciągiem. To właśnie w tym rodzaju mamy do czynienia z prawdziwym zegarmistrzostwem i to właśnie ten mechanizm jest stosowany w luksusowych zegarkach. Jest najczęściej wybierany wśród pasjonatów, a rozpoznać go można po płynącej wskazówce sekundnika (nie zawsze) i nieco grubszej kopercie niż w zegarkach kwarcowych. Jego działanie opiera się na wielu elementach z których głównymi są sprężyna zbierająca energię i następnie oddającą ją do wychwytu, który przekazuje ją następnie na wskazówki ( opis bardzo skrócony ). W takim zegarku nie znajdziemy żadnej baterii czy innego źródła zasilania.

Mechanizm automatyczny działa na zasadzie wahadła, które jest wprawiane w ruch przy pomocy ruchów ręki. Poprzez obrót wahadła nakręcana jest sprężyna. Czas jaki jest potrzebny do całkowitego rozwinięcia sprężyny nazywamy rezerwą chodu. Dzisiejsze modele zegarków posiadają zazwyczaj około 45-50h rezerwy chodu. W praktyce oznacza to, że jeżeli zegarek będzie nakręcony do maksimum po jego zdjęciu będzie chodził jeszcze przez czas podany w rezerwie chodu. Później zatrzyma się, a do jego ponownego uruchomienia będziemy musieli znowu go założyć lub nakręcić ręcznie za pomocą koronki, co nie jest możliwe we wszystkich modelach. Do tego dochodzi oczywiście ponowne ustawienie godziny.

POLECANY WPIS – BRANSOLETA CZY PASEK ?

Co jednak jeżeli zegarek nakręci się do maksimum, a my nadal będziemy go nosić? Nic dlatego, że wahadła posiadają tak zwane blokady zapobiegające przekręceniu sprężyny. Nasz zegarek podczas noszenia będzie zawsze nakręcony. W przypadku posiadania wielu modeli z mechanizmem automatycznym warto wyposażyć się w rotomat, czyli urządzenia, które wprawia zegarek w ciągły ruch nie dopuszczając do zatrzymania mechanizmu. Wadą mechanizmów mechanicznych jest dokładność. Mi to akurat zbytnio nie przeszkadza, ale warto o tym wspomnieć.

Najdokładniejsze mechanizmy mechaniczne są certyfikowane certyfikatem COSC Chronometer. Ich dokładność nie może przekraczać +/- 3 sekund na dobę. W większości przypadków dokładność może wynosić +/- 10 – 15 sekund co jest bardzo dobrym wynikiem. Każdy mechanizm można jednak regulować do momentu osiągnięcia jak najmniejszych odchyłów. Sam jako pasjonat zegarków jestem zwolennikiem mechanizmów mechanicznych z automatycznym naciągiem.

 

 

MECHANIZM MECHANICZNY Z MANUALNYM NACIĄGIEM

Ostatni rodzaj mechanizmu, jest już coraz rzadziej spotykany w dzisiejszych czasomierzach. Jest to mechanizm mechaniczny z manualnym naciągiem. Zasada działania pozostaje ta sama co w zegarku automatycznym z tą różnicą, że aby nakręcić zegarek manualny musimy użyć tylko i wyłącznie koronki ( pokrętła z prawej strony zegarka ). Rezerwa chodu w takim zegarku wynosi od 40 – 55h i warto ją znać aby wiedzieć kiedy ponownie nakręcić zegarek manualny. Dobrym nawykiem jest codziennie dokręcanie takiego czasomierza.

Warto wspomnieć, że zegarki mechaniczne z manualnym naciągiem powstały jako pierwsze w historii. Dopiero w 1770 roku powstał pierwszy zegarek automatyczny. Wynalazł go Abraham Louis-Perrelet. Do głównych wad zegarków manualnych należy sama koronka. Ze względu na konieczność ciągłego nakręcania ten element zegarka zużywa się zdecydowanie najczęściej. Gorzej jest w przypadku zegarków z wysoką wodoodpornością. Te bardzo często posiadają koronki zakręcane, takie same jakie można np. znaleźć w zegarku Orient Ray II. Częste odkręcanie koronki, aby nakręcić zegarek potrafi stać się uciążliwe, a co z tym idzie doprowadzić co szybkiego zużycia się uszczelek.

Do zalety zegarków manualnych można zaliczyć mniej skomplikowany mechanizm co za tym idzie mniej części co pozytywnie wpływa na grubość koperty. W dużej liczbie przypadków zegarki manualne będą nieco cieńsze niż ich odpowiedniki z mechanizmem automatycznym. Głównym powodem jest brak wachnika.  Zdecydowanie jestem fanem automatów, natomiast zdaję sobie sprawę, że prawdziwym zegarkiem mechanicznym zawsze będzie zegarek manualny.

Oprócz tych trzech podstawowych rodzai istnieje jeszcze kilka innych jak np. te ładowane przez baterie słoneczną umieszczaną pod tarczą zegarka. Działa to na takiej samej zasadzie jak aktualne baterie słoneczne montowane w domach. Ogniwo słoneczne montowane pod tarczą zegarka pochłania promienie słoneczne, zamieniając je w energie elektryczną, która jest magazynowana w akumulatorze. Początkujący powinien jednak skupić się klasyce i wybrać zegarek z naciągiem automatycznym, manualnym lub kwarcowym.

Pamiętajcie również zasadę, że kupujecie taki zegarek na jaki was stać i jaki wam się podoba. Noszenie zegarka kwarcowego to żaden wstyd.

POLECANY WPIS – CZY KLASYK JEST LEPSZY OD SMARTWATCHA? 

 

źródło zdjęcia w nagłówku – http://www.magnusdream.com/product/watch-swiss/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o