UBRANIA ADEKWATNE DO SYTUACJI – CZ.3 BLACK TIE & WHITE TIE

W życiu każdego mężczyzny są takie momenty, kiedy trzeba założyć coś więcej niż tylko granatowy garnitur. We wpisie o dress codzie wspomniałem o dwóch pojęciach, które w szczególności określają rodzaj ubioru, jaki powinniśmy ubrać, aby nie popełnić gafy. Te pojęcia to black tie oraz white tie. Bardzo mało można znaleźć o nich informacji, dlatego postaram się uzupełnić tę lukę. Nie bez przyczyny black tie podałem jako pierwszy. Spotykany jest chyba częściej niż white tie, który uważam osobiście powoli wymiera, a już na pewno w Polsce. O co jednak chodzi ? Na wstępie powiedziałem, że garnitur nie jest najbardziej oficjalnym i formalnym ubraniem dla mężczyzny. Większość osób zna i kojarzy chyba Jamesa Bonda, nie raz na ekranach kinowych zaskakiwał swoim ubiorem. Najbardziej charakterystycznym elementem był chyba smoking. I to właśnie on powinien nam się kojarzyć ze słowem black tie. Black tie to nic innego jak określenie wieczorowego stroju formalnego. Określenie to wywodzi się z tradycji amerykańskiej i brytyjskiej, które zostało dokładnie sprecyzowane w drugiej połowie XIX w. Głównym ubraniem dress codu black tie jest smoking, który zakładany może być tylko na szczególne okazję wieczorowe po godzinie 18:00. Tak naprawdę, im później, tym lepiej. Odpowiedni więc będzie na takie uroczystości jak własny ślub, bale sylwestrowe, wyjścia do opery oraz zawsze, wtedy kiedy dostaniemy zaproszenie z określeniem dress codu. Jeżeli znajdzie się tam dopisek black tie automatycznie zobowiązuje nas to do ubrania smokingu. Smoking nie bez powodu zakładany jest po zmierzchu. Został stworzony specjalnie do sztucznego oświetlenia. Posiada wstawki z czystego jedwabiu, które mają za zadanie odbijać sztuczne światło, dając tym samym efekt połyskiwania.

Daniel Craig podczas premiery Skyfall w smokingu koloru midnight blue fot. kozaczek.pl 

Smoking nie jest jednak ubraniem, na które każdy może sobie pozwolić. W większości przypadków za dobrze skrojony smoking ceny oscylują w wysokości 2000-5000zł za komplet. Jednak jego brak w sytuacji, kiedy jest wymagany, będzie sporym problemem. Sam smoking składa się z wielu elementów, które tylko razem będą dobrze wyglądać i jednocześnie spełniać swoją funkcję. Dlatego jest również jednym z tych ubiorów, których nie możemy dekompletować w przeciwieństwie do np. granatowego garnituru. W nim z powodzeniem możemy wykorzystać samą marynarkę czy nawet spodnie. W przypadku smokingu nie mamy takiej możliwości.

Marynarka smokingowa

Smoking jest głównym i jedynym ubiorem black tie dlatego warto powiedzieć o nim trochę więcej. Zazwyczaj występuję w dwóch odcieniach i dwóch krojach. Po określeniu dress codu możemy się domyślać, że będzie to kolor czarny, a drugi to tak zwany midnight blue, który tylko w odpowiednim oświetleniu zdradzi swój ledwo widoczny ciemny granat. We wszystkich innych będzie wyglądał jak czarny. Co do modeli wyróżniamy wersje jednorzędowe oraz dwurzędowe. Najbardziej charakterystycznym elementem smokingu jest chyba marynarka. Posiada klapy szalowe lub frakowe, które powinny być pokryte satyną lub matowym jedwabiem. Charakterystycznym elementem smokingu jest również brak rozcięcia z tyłu (szlicy) oraz tylko jeden guzik z przodu. Skoro jesteśmy przy guzikach one również zarówno ten do zapinania, jak i te od rękawów powinny zawierać satynę lub jedwab. Brak patek w marynarce smokingowej podnosi jej formalność i jest niezbędnym elementem. Często miejsca patek obszyte są tym samym materiałem co klapy i guziki.

czarny smoking z klapami szalowymi fot. www.lancerto.com

źródło zdjęcia: pinimg.com

Spodnie smokingowe

Powinny być wykonane z tego samego materiału co marynarka oraz posiadać boczne lampasy wykonane z takiego samego materiału co klapy i guziki marynarki. Z przodu oczywiście zaprasowany kant. Przy spodniach smokingowych nogawki nie powinny posiadać mankietów. Charakterystyczną rzeczą spodni smokingowych jest brak szlufek na pasek, co obniżałoby ich formalność. Spodnie smokingowe nosimy na wysokości pasa, przypinając do nich szelki najlepiej w kolorze białym oraz zapinane oczywiście na guziki.

boczne lampasy fot. http://milerszyje.pl

Koszula 

Koszula koniecznie śnieżno biała wykonana z wysokogatunkowej bawełny o gładkim ścisłym splocie. Powinna posiadać mankiety francuskie, czyli te zapinane na spinki oraz krytą plisę tak, aby nie było widać guzików. Nie będzie błędem ubranie koszuli z odkryta plisą, jednak wtedy jesteśmy zmuszeni do ubrania guzików jubilerskich. Kołnierzyk włoski jak najbardziej wskazany. Często pojawia się również koszula z tak zwanym kołnierzykiem łamanym, inaczej frakowym, jednak ją pozostawmy do jej przeznaczenia, czyli fraka, a nie smokingu.

fot. Lancerto.com

Kamizelka i pas smokingowy

Obowiązkowym dodatkiem do smokingu jest kamizelka lub pas hiszpański, zwany inaczej pasem smokingowym. Pas hiszpański ma kilka zalet. Pierwszą z nich jest działanie optyczne na naszą sylwetkę. Poprzez lekkie zakrycie górnej części spodni przedłuża optycznie naszą sylwetkę. Tym samym ważne jest, aby był wykonany w takim samym kolorze co spodnie. Jego charakterystyczną rzeczą są 4 bądź 3 plise skierowane ku górze. Dawniej w tych miejscach były po prostu kieszonki.

fot. vistula.pl

Mucha, kwiat, krawat ? 

Co do dodatków. Tutaj reguły są surowe. Do smokingu ubieramy tylko i wyłącznie czarną wiązaną muchę, wykonaną z gładkiego połyskującego jedwabiu. Dużym błędem będzie ubranie krawata do smokingu. Do butonierki (przypomnę – dziurka w klapie marynarki) możemy włożyć żywy kwiat. Najbardziej eleganckie to gardenie i goździki. Również wskazana jest klasyczna biała lniana poszetka złożona w styl prezydencki. Kluczowe są również spinki do mankietów. Powinny być w kolorze srebrnym z jak najbardziej stonowanym motywem.

 

fot. poszetka.com

fot. ekskluzywneprezenty24h.pl

Obuwie

Do smokingu pasują dwa modele obuwia. Są to oxfordy, czyli obuwie z zamkniętą przyszwą oraz lotniki inaczej whole-cut. Powinny być wykonane ze skóry lakierowanej lub z dobrze wypolerowanej skóry licowej. Obowiązkowo w kolorze czarnym.

czarne oxfordy marki Loake fot. lepremier.pl

czarne lotniki marki Berwick fot. sklep.klasycznebuty.pl

Przejdę teraz może do pojęcia white tie. Jest to jeszcze bardziej formalny ubiór od smokingu i jednocześnie kończący hierarchie formalności ubiory męskiego. Pewnie wielu z Was tak jak i ja jeszcze nie miało okazji dostosować ubioru do dress codu white tie. Jego elementem bowiem jest frak, który jak wspomniałem wcześniej jest najbardziej formalnym ubiorem męskim. Zasady noszenia są takie same jak w przypadku smokingu, czyli im później, tym lepiej.

Marynarka frakowa

Marynarka frakowa wiele różni się od swojego poprzednika. Najbardziej rozpoznawalnym elementem jest odcięcie na wysokości pasa. Frak nie jest w żadnym stopniu zapinany, a uszyć potrafią go tylko najlepsi krawce z wieloletnim doświadczeniem. Kluczowe w takim wypadku jest idealne dopasowanie do sylwetki osoby noszącej tak, aby klapy nie odstawały od tułowia. Drugim najbardziej charakterystycznym elementem to długi ogon, który przy dobrze dopasowanej marynarce kończy się na wysokości zgięcia kolana. Rozdziela go jedno proste podłużne rozcięcie. Klapy marynarki frakowej są szpiczaste i tak jak w przypadku smokingu najczęściej pokryte matowym jedwabiem lub też spotykaną satyną. Ma to działać na takiej samej zasadzie jak w przypadku smokingu, odbijając sztuczne światło w pomieszczeniach. Z przodu marynarki powinny się znajdować dwa rzędy guzików obszyte tym samym materiałem co klapy. Są jednak tylko wykończeniem, gdyż nie znajdziemy dziurek do ich zapięcia. Ostatnim elementem są kieszenie, a raczej jedna, brustasza, do której wkłada się białą poszetke tylko i wyłącznie złożoną w TV vold, czyli styl prezydencki.

źródło zdjęcia: alicdn.com

źródło zdjecia: newmen.eu

Spodnie frakowe 

Spodnie frakowe powinny być uszyte z tej samej wełny co marynarka. Tak samo, jak w przypadku smokingu pozbawione są mankietów. Rozpoznać je można po podwójnych bocznych lampasach wykonanych z tego samego materiału, którym obszyte są guziki marynarki i klapy. Tak samo, jak w przypadku smokingu spodnie frakowe nosimy tylko i wyłącznie na szelkach.

źródło zdjęcia: pinimg.com

Koszula

Co do koszuli mamy tylko jedną możliwość. Powinna to być biała koszula wykonana z gładkiej bawełny z łamanym kołnierzykiem frakowym. Obowiązkowe są również mankiety francuskie, czyli te zapinane na spinki oraz guziki.

źródło zdjęcia: szarmant.pl

Dodatki 

Obowiązkowym dodatkiem do Fraka jest biała kamizelka wykonana z piki bawełnianej oraz biała mucha ręcznie wiązana wykonana z tego samego materiału. Założenie czarnej muchy i czarnej kamizelki do fraka jest dużym faux pasem.

Obuwie 

To chyba najważniejsza kwestia, jeżeli chodzi o ubiór bardzo formalny. Wydawałoby się, że najlepiej sprawdzą się tutaj czarne lotniki ze skóry lakierowanej. Owszem takie obuwie nie będzie błędem, jednak według zasad lepiej pasują tak zwane eskapriny, czyli męskie czarne czółenka wykonane z wysokiej jakości skóry polerowanej lub lakierowanej.

źródło zdjęcia: http://janadamski.eu

Co do zasad noszenia zarówno smokingu, jak i fraka. Oczywiście zakładane powinny być dopiero późnym wieczorem, jednak chodzi mi bardziej o kwestie zdejmowania marynarki przy stole. Przy smokingu i fraku nie ma możliwość zdekompletowania ubrania, czyli powieszenia sobie przykładowo marynarki na krześle. Smoking i frak jest ubiorem o najwyższym stopniu formalności więc paradowanie w samej koszuli frakowe czy smokingowej jest sporym faux pasem. Frak zakładamy tylko na bardzo uroczyste gale, bale czy poważne wyjścia do opery.

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o